Nr 39

Laadi alla

Jaga

Prindi

I Riigikogu elulood

  • Piret Viljamaa

    Piret Viljamaa

    Eesti Rahvusraamatukogu sotsiaalia ja parlamendiraamatukogu infospetsialist

Eesti Rahvusraamatukogus valmis parlamendi 100. aastapäevaks Riigikogu I koosseisu liikmete elulugude e-väljaanne. Eesti parlamendi uuem ajalugu on põhjalikult dokumenteeritud, aga oma esivanemate ees on meil võlg. Elulugude koostamise aluseks oligi soov selle võla kustutamisega algust teha.

I Riigikogu liikmed

Koostaja Piret Viljamaa,
toimetajad Rita Hillermaa ja Gerli Randjärv,
kujundaja Margit Plink.
Eesti Rahvusraamatukogu, 2019.
Veebiväljaanne: http://www.digar.ee/id/nlib-digar:388859

Väljaanne sisaldab kõigi Riigikogu I koosseisu kuulunud 168 liikme elulugusid. Need on jagatud kahte ossa: kõigepealt põhikoosseis ja seejärel väga lühikest aega Riigikogus olnud liikmed. Väärib märkimist, et I Riigikogu koosseis moodustab veerandi kõigi parlamendiliikmete arvust enne 1940. aasta juunipööret.

100-liikmelise Riigikogu I koosseisu volitused kehtisid 20. detsembrist 1920 kuni 30. maini 1923. Parlamenti sai kümme valimisnimekirja (Eesti Tööerakond, Põllumeeste Kogud, Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei, Eesti Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei, Eesti Rahvaerakond, Kristlik Rahvaerakond, Tallinna Ametiühisuste Kesknõukogu, Saksa-Balti Erakond, Vene Rahvusline Liit Eestis ja Majandusline Rühm).

Väljaanne I Riigikogu liikmed

Aadu Must: „Ajalugu on suur koondportree, kuhu iga inimene jätab oma punktikese.“
Foto: Margit Plink

 Väljaanne I Riigikogu liikmed

 

 

 

Aadu Must: „Tavalise lugeja ajaloohuvi algab tihti detailidest, üksikutest inimestest.“
Foto: Margit Plink

Asendusliikmeid oli koosseisu vältel 68, märgatav osa neist (19) tuli Tallinna Ametiühisuste Kesknõukogu nimekirjadest.

Elulugude maht on erinev. Mõne isiku kohta on trükis ilmunud materjali väga palju, mõne kohta leiab infot arhiividest, kuid on ka neid, kelle eluloolisi andmeid napib. Ehk oskavad väljaande lugejad neid andmeid täiendada.

Iga isiku juures on märgitud ka kuulumine varasematesse ja hilisematesse parlamendikoosseisudesse ning valitsustesse, loetletud on komisjonid, mille töös Riigikogu liige I koosseisu jooksul osales.

Kuivade faktide ilmestamiseks on lisatud karikatuure ning tsitaate. Mõnikord annavad need inimesest hoopis parema pildi kui teadmine, mis ametikohal keegi töötas. Kui õiglane karikaturisti pliiats oli, jääb siiski igaühe enda otsustada. Karikatuurid ja tsitaadid annavad edasi ka ajastu vaimu ning (loodetavasti) toovad selle tänapäeva lugejale lähemale.

Näiteks Riigi Teataja esimese raamatupidaja Gustav Neeme meenutus Juhan Kukest illustreerib hästi Eesti Vabariigi algusaegade olustikku:

Üldse oli siis [aastal 1918] alati üks suur rahahäda. Mäletan, sama aasta enne jõuluid oli ametnikele hädasti raha vaja. Tolleaegne rahaminister Juhan Kukk võttis siis põuetaskust rahakoti ja andis mu kätte 15 000 marka, et jagagu välja, kellele vaja, küll pärast korraldame. Nii talitati siis kõikjal heas usus ja ühise asja edasiviimiseks.(Päevaleht, 1938, 27.11., lk 4)

Raamatu lisades on Riigikogu liikmeid jaotatud ühe või teise tunnuse alusel (nt kandideerimisnimekirjad, peamine tegevusvaldkond Riigikogu I koosseisu saamise ajaks jm). Enamik liikmetest olid ühiskondlikult väga aktiivsed, nende tegevus oli elu eri etappidel ja tihti ka samaaegselt väga mitmekesine. Nii on põhitegevuse määratlemine veidi riskantne ja üsna keeruline ülesanne.

E-väljaande lisaväärtuseks on lingitud allikad. Nii saab aimu, kui paljud teatmeteosed ja ajakirjandusväljaanded on digiteeritud ning lihtsasti kasutatavad. Samuti saab arvuti vahendusel osaliselt tutvuda arhiivimaterjalidega (nt Saaga ja Fotis), mõni allikalink nõuab sisselogimist.

Väljaande leiab Eesti Rahvusraamatukogu ja Riigikogu kodulehelt ning e-kataloogist ESTER.

Tagasiside