Nr 23

Laadi alla

Jaga

Prindi

Nr 23, juuni 2011

Eesti välispoliitika arengutest viimase kahekümne aasta jooksul ja praegustest eesmärkidest kirjutab Paunvere-lugude paralleeli kasutades vaimukas essees välisteenistust läbi ja lõhki tundev Matti Maasikas.

Vestlusringis räägivad Põhja- Aafrikas ja Lähis-Idas puhkenud sündmustest kolm välispoliitika eksperti – Marko Mihkelson, Erik Männik ja Hannes Hanso.

Tartu ja Tallinna ülikoolide teadurid  Rein Toomla, Mihkel Solvak, Martin Mölder ja Oudekki Loone analüüsivad oma artiklites põhjalikult valijate käitumise motiive XII Riigikogu valimisel.

Praxise analüütik Pirjo Turk kirjutab soolisest palgalõhest ja Dublini Ülikooli doktorant Mirjam Allik soost Riigikogu valimisnimekirjade koostamisel.

Riigikohtu analüütik Tim Kolk selgitab, millist kohaliku omavalitsuse rahastamise süsteemi nõuab põhiseadus.

Lugeja leiab numbrist ka artikleid majanduskriisi õppetundidest, andmekaitsest, vangide valimisõigusest ja  julgeolekuasutuste parlamentaarsest järelevalvest ning OECD soovitused Eesti riigivalitsemise parandamiseks. Juttu on alalistest nõuandvatest kogudest kui kaasamisvormist ning parlamentaarsest välissuhtlusest. Ajakirja eelretsenseeritud artikkel käsitleb parema õigusloome põhimõtete rakendamist sisejulgeolekupoliitikas.

Peatoimetaja veerg

RiTo vestlusring

Essee

  • Eesti välispoliitika kolmas faas – argipäev *

    Iga vähegi lugenud eestlane teab, kuidas Paunvere poisid-tüdrukud õpivad, katsetavad, eksivad, kasvavad, tõsinevad, tüdivad, argieluga kohanevad. Nagu ikka hea kirjanduse puhul, on ka Oskar Lutsu jutustuste haare laiem kui vaid klassikaaslaste tegude kirjeldus. “Kevade” – “Suvi” – “Tootsi pulm” – “Argipäev” – “Sügis” on eestlasele vahest tuntuim elukaare kirjeldus, midagi väga inimloomusele omast, arusaadavat. Koos tegelaste arenguga muutub sarja veerand sajandit kestnud kirjutamise ajal ka kirjaniku sule teravus ning fookus. Inimlik seegi.

    *Kirjutis väljendab autori isiklikke vaateid.

Poliitiline mõte

Põhiseaduslikud institutsioonid

Uuringud

Kodanikuühiskond ja riigivõim

Parlamendi rahvusvaheline suhtlus

Rahvusvahelised parlamendiuudised

Kirjandus ja andmebaasid

Autoritest

Nimeregister

Kunstigalerii

Tagasiside