Nr 29

Laadi alla

Jaga

Prindi

RiTo nr 29 kunstigalerii

OÜ Visible Solutions

OÜ Visible Solutions on kapitalistlik/antikapitalistlik kunstiteos-ettevõte, mille asutasid 2010 Sigrid Viir (sündinud 1979), Taaniel Raudsepp (sündinud 1986) ja Karel Koplimets (sündinud 1986). Majanduse ja kunsti alal tegutsedes lõid nad platvormi, et uurida neoliberaalset utoopiat ja selle mõju. Kunstnikerühmituse peamine subjekt on muutuvates vormides kapitalism.

Ettevõtte tegevust ja RiTo-s avaldatud töid aitavad kunstnike arvates kõige paremini selgitada kaks tsitaati, esimene on pärit Eesti Kaasaegse Kunsti Keskuse kodulehelt, selle autor on Hanno Soans, kes keskendub nähtamatu käe kujundile firma loomingus: „Üks olulisimaid korduvkujundeid OÜ Visible Solutionsi loomingus on Adam Smithi kõigeülene „nähtamatu käsi”. Kuigi viimase majandusteadusele aluse pannud eeposes „Rahvaste rikkusest” figureerib see kujund vaid paar korda, on sellest mütologeemist saanud neoliberalistliku ettevõtlusutoopia põhiline retooriline argument, mis varjutab edukalt kiilu majandusvabaduste ja ühiskonna teistes sfäärides eksisteerivate vabaduste vahel. Põhiväide on siin vulgariseeritud variant Smithist, mille kohaselt iga indiviidi sekkumatu püüdlemine omakasu poole tagab paradoksaalselt ka maksimaalse kasu ühiskonnale. Kõikjal, kus OÜ Visible Solutions suleb mõne galerii, et avada oma ajutine tooteesitluskontor, viiakse läbi rituaal, aktsioon „Lipu heiskamine”, mille käigus heisatakse kollektiivselt antud riigi rahvuslipp, mille foonile on välja lõigatud ideoloogilise dominandi, nähtamatu käe kujund.”

Firma suhet ja hoiakuid kirjeldab üsna täpselt kuraator Cuauhtemoc Medina Manifesta 9 kataloogis: „See ettevõte vaatleb ideed, et kunst kui spekulatiivne, peegeldav ja vaba individuaalne tegevus, otsekui vanamoodne sotsialistlik luksus, on asendatud „paindliku tööstruktuuri” abil mittemateriaalsete toodete ja teenuste tootmisprotsessidega, mille tulemusena noored „boheemlased” on muudetud töötute vabakutseliste varuarmeeks.

Selle asemel, et võidelda töös n-ö sotsiaalsete tagatisteta jätmise vastu, kus „endised alternatiivsed elamis- ja töötamisviisid saavad sotsiaalse ülemvõimu”, ühendas OÜ Visible Solutions loovettevõtjad – uue intellektuaalse klassi – skisofreenilise kapitalistliku vabaduse teenistuses, mis tähendab täielikku allumist turujõududele. Iga kord, kui OÜ Visible Solutions ületab uusi piire, et heisata oma lipp, Adam Smithi „nähtamatu käsi”, toob see kaasa täies sisustuses kontori neoliberaalsete toodete ja hoiakutega.”

Näitusi: 2010 Nähtamatu käe poliitikad, Tartu Kunstimaja; 2012 Kontori avamine Tartu Kunstimajas; 2012 Kontori avamine B-galeriis, Turu, Soome; 2012 Eesti kunstiskeenede arheoloogia ja tulevik, Kumu, Tallinn; 2012 Kontori avamine Manifestal, Genk, Belgia; 2013 1. Mai galerii, Tallinn; 2013 Steirischer Herbst Festival, Graz, Austria; 2014 Exodic, metamatic:taf, Ateena; 2014 Köler Prize 2014 nominentide näitus, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Tallinn.

www.visiblesolutions.eu

Tagasiside