Nr 7

Laadi alla

Jaga

Prindi

Nr 7, juuni 2003

Humanitaarinstituudi professori Rein Raua sulest on lugeda essee poliitika keelte kohta. Ulatuslikult leiab numbris käsitlemist Euroopa Liidu teema, kirjutajateks Riigikogu liikmed Marko Mihkelson ja Toomas Hendrik Ilves, välisministeeriumi asekantsler Alar Streimann, Tartu Ülikooli juuraprofessor Raul Narits ja Riigikogu Euroopa asjade komisjoni nõunik Olev Aarma.

Koalitsioonileppe teemal võtavad sõna Riigikogu liikmed Rain Rosimannus, Janno Reiljan, Katrin Saks ja Küllo Arjakas.

Valitsuste stabiilsusest on lugeda Potsdami Ülikooli doktorandi Olaf Dahlmanni kirjutises.

Valimiskäitumisest annavad ülevaate politoloogid Rein Toomla ja Marti Taru ning kohaliku poliitika erakonnastumisest Anu Toots. Eesti naistest võimu juures räägib Tiina Raitviiri kaastöö.

Tartu Ülikooli majandusprofessor Olev Raju analüüsib Riigikogu rolli riigieelarvete kujundamisel ning Epp Kallaste ja Kaia Philips kirjutavad tööjõu vabast liikumisest. Parlamentide teabe- ja analüüsiteenistuste teemal võtavad sõna Riigikogu Kantselei nõunik Aare Kasemets ja USA Kongressi uurimisteenistuse spetsialist William H. Robinson.

Lugeda on veel eesti poliitilisest eliidist, seaduste ettevalmistustöödest ja riigihangetest. Ülevaate saab IX Riigikogu seadusloomest. VII Riigikogu liikmed aga meenutavad esimese taasiseseisvunud Riigikogu tööd..

Peatoimetaja veerg

Essee

Poliitiline mõte

Põhiseaduslikud institutsioonid

Uuringud

Kodanikuühiskond ja riigivõim

Parlamendi rahvusvaheline suhtlus

Parlamendi ajalugu

  • Meenutusi VII Riigikogu päevilt

    1992. aasta 30. septembrist 1995. aasta 10. märtsini töötas esimene Eesti taasiseseisvumisaja parlament - VII Riigikogu. Ajaloolise paratamatuse tõttu tuli möödunud kümnendil Eestis uuesti luua parlamentaarne traditsioon. Kuidas see toimus? Vastust võib otsida mitmest allikast - parlamendidokumentidest, milles toimunu on ametlikult ja enamasti emotsioonitult fikseeritud, mitmesugustest tolleaegsetest meediakajastustest, mis vahendasid toimunut omas ajas. Hea on samuti, et on olemas inimesed, kes vahetute protsessis osalejatena kujundasid parlamendi traditsioone. Nende kogemused, nägemused, ideed ja tundmused - ühesõnaga nende mälestused - osutuvad lõpptulemuse mõistmisel ilmselt sageli üliolulisteks. Tänaseks on tehtud esimene väike samm seesuguste mälestuste kogumisel.

  • IX Riigikogu seadusloome statistika

    Käesolev artikkel annab statistilise lühiülevaate IX Riigikogu seadusandlikust tegevusest - vastuvõetud õigusaktidest, juhtivkomisjonidest ja eelnõu algatajate suhtarvust ning Riigikogu saalis kajastamist leidnud sise- ja välispoliitikast.

Rahvusvahelised parlamendiuudised

Kirjandus ja andmebaasid

Vastukaja

Autoritest

Nimeregister

Kunstigalerii

Tagasiside